10 zasad, które warto znać przed zaprojektowaniem strony internetowej

Najlepsze praktyki w projektowaniu stron internetowych


Istotność strony internetowej w rozwoju biznesu jest niezaprzeczalna. We współczesnej erze cyfrowej wyszukiwanie danych w Internecie jest podstawą. Strona internetowa firmy startupowej, jak również funkcjonującej na rynku od lat jest niezbędna. Jednakże jeśli uważasz, że funpage na Facebooku, czy konto na Twitterze lub Instagramie wystarczy by zaistnieć na rynku, to jesteś w sporym błędzie. Dlaczego? Na dzisiejszym globalnym rynku nie wystarczy jedynie obecność.

Niezbędna jest witryna funkcjonalna, przyciągająca klientów, poprawna pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Strony na portalach społecznościowych, jak również strony tworzone na podstawie gotowych szablonów, bez możliwości edycji zmian, nie spełniają standardów marketingowych i tzw. najlepszych praktyk w zakresie projektowania stron internetowych, stworzonych przez specjalistów ds. marketingu.


Podstawą rozwoju biznesu jest dedykowana strona internetowa. Jest to centralny punkt marketingowy Twojej firmy. Jest to nie tylko miejsce do zaprezentowania swoich usług, ale także doskonały sposób na zachęcenie do skorzystania z nich, poprzez dostosowanie się wymagań indywidualnego klienta. Dedykowana strona internetowa  pozwala także na szybki i łatwy sposób nawiązania kontaktu z potencjalnym klientem.


Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i dowiedz się do czego dążą projektanci stron internetowych, by dostosować je do oczekiwań odwiedzających.

 

punkt pierwszyPo pierwsze strona internetowa odzwierciedla Twoją markę.

Powinna przyciągać wzrok, zachęcać do odwiedzenia. Szata graficzna odpowiada za pierwsze wrażenie.  Graficzny układ strony i jej estetyka mają kluczowe znaczenie. To one decydują, na jak długo zatrzyma się na stronie dany użytkownik. Wygląd strony powinien być oryginalny, świeży, niepowtarzalny. Powinien być również prosty, przejrzysty i zgodny z Twoją marką. Ważne jest dobranie odpowiednich zdjęć, grafik i opisów. Pamiętaj jednak żeby zachować porządek i nie przeciążać witryny zbyt dużą liczbą zdjęć.


punkt drugiNie tylko atrakcyjny interfejs zapewnia skuteczność.

Błędne jest myślenie, że jeśli strona nadal ,,wygląda dobrze" to spełnia swoje funkcje marketingowe. Tak to nie działa. By zapewnić wyniki (uzyskać klientów) niezbędne jest zoptymalizowanie strony internetowej. Strona powinna posiadać zaawansowaną infrastrukturę, a także spełniać funkcje SEO. Całość rozwiązań powinna zostać opracowana i przetestowana przed uruchomieniem witryny. To właśnie w funkcjonalnościach tkwi istota strony internetowej. 

Strona musi się szybko ładować.

Zbyt długie czekanie na załadowanie się witryny, zniechęca klienta. Zwróć uwagę na przepustowość i upewnij się, że jest wystarczająca do szybkiego załadowania się strony. Ważne jest także wybranie odpowiedniego hostingu, gwarantującego wydajne działanie.

Podstawową kwestią jest także nawigacja i układ strony.

Informacje powinny być prezentowane w uporządkowany sposób. Czcionki i przyciski powinny być czytelne. Strona nie może zawierać zbyt dużej liczby podstron, które zaburzają jej przejrzystość. Pamiętaj także o odpowiedniej organizacji Twojej strony. Najlepsze praktyki wskazują, że:
Logo powinno być w lewym górnym rogu,Kontakt powinien być w prawym górnym rogu,Nawigacja powinna być umieszczona w nagłówku u góry każdej strony,Strona powinna mieć pokaz slajdów na stronie głównej,W nagłówku powinna znaleźć się funkcja wyszukiwaniaW stopce warto zawrzeć możliwość rejestracji lub subskrypcjiW stopce umieść także odnośniki do Twoich social mediów

Twórz istotne i ciekawe treści.

Wszystkie dane zawarte na stronie powinny być aktualne. Pokaż użytkownikom, że mają bieżące dane i zdjęcia. Treść wpływa także na Twoją pozycję w wyszukiwarce Google. Opis firmy, usług i produktów jest niezbędny, by klient mógł trafić na Twoją stronę. Zawrzyj na stronie słowa kluczowe i ciekawe treści, a na pewno zostanie to docenione.


Znajdź także ciekawy adres strony internetowej.

Powinien on być krótki, jednak od razu powinien kojarzyć się z Twoją marką. Ciekawa, a zarazem prosta domena strony internetowej to dobry sposób na łatwy i szybki dostęp do witryny.

Strona powinna być także zoptymalizowana pod kątem SEM (Search Engine Marketing) i SEO (Search Engine Optimization).

Działania te jednak wymagają czasu i ciągłych działań. Strona powinna być stale uzupełniana o nowe treści, jak również monitorowana pod względem pozycji w wyszukiwarkach. Funkcjonalność strony powinna uwzględniać mierzenie kluczowych wskaźników – ruchu i konwersji.

Strona powinna być także mobilna i responsywna t.j. dostosowana do różnych urządzeń.

Pamiętaj, by zapewnić dostęp do Twojej strony w dowolnym miejscu i czasie – nie tylko na komputerze, ale również na telefonie czy tablecie. Strona mobilna powinna być elastyczna i przyjazna dla wszystkich urządzeń. Zapewnij swoim użytkownikom doskonałe wrażenie, niezależnie od urządzenia

Nie zapominaj także o bezpieczeństwie swojej strony.

Każdy projekt powinien zawierać podstawowe protokoły bezpieczeństwa i prywatności. Powinien także chronić dane osobowe klientów i użytkowników zgodnie z normami RODO.


Oczekiwania budżetowe także odgrywają ważną rolę w projektowaniu strony internetowej.

Ważne jest by pamiętać, by otrzymać to,  za co się płaci. Skuteczne i intuicyjne projektowanie stron może być procesem skomplikowanym. Jednakże wartym swojej ceny. Jest to inwestycja, która na pewno się zwróci.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 17 maj 2018 20:32

Aplikacje i serwisy internetowe

To roządne, aby współpracować z firmami z regionu. Nawet w tak terytorialnie elastycznej przestrzeni jaką jest internet, dobrze jest skorzystać z tradycyjnej, najskuteczniejszej formy komunikacji - spotkania.

Najnowsze Referencje

Strona internetowa salamandra-bialystok.pl powstała szybko, profesjonalnie i dokładnie tak jak chciałyśmy. 

M.Jarominska

Infolinia

Poznaj szczegóły oferty, zapytaj o rabat lub umów się na spotkanie

+48 22 246 41 61